Montaż systemu ogrzewania podłogowego wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji, zarówno dotyczących samego systemu grzewczego, jak i podłogi, która zostanie na nim położona.

Jeśli chodzi o system ogrzewania podłogowego, to musimy wybrać pomiędzy ogrzewaniem podłogowym elektrycznym a wodnym, tak naprawdę będzie to pierwsza decyzja, którą będziemy musieli podjąć, a po niej wiele innych. Biorąc pod uwagę, że cena energii elektrycznej stale wzrasta, sensownym rozwiązaniem jest wybór wodnego systemu ogrzewania podłogowego.

Rodzaje podłóg, które można zastosować na ogrzewaniu podłogowym

Kiedy zainstalujemy w naszym domu system ogrzewania podłogowego, musimy następnie przykryć go odpowiednią wykładziną podłogową, która będzie pasować do wystroju i da przyjemne uczucie komfortu. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji wiele różnych pokryć podłogowych, które zapewniają bardzo szczególne właściwości, dlatego decyzja, którą należy podjąć nie jest łatwa. Mamy więc do wyboru drewno, podłogi laminowane lub syntetyczne, a nawet polerowany beton. Przeanalizujmy cechy charakterystyczne każde z opcji.

Płytki podłogowe

Zawsze uważano, że ceramiczne płytki podłogowe są najbardziej odpowiednie, ze względu na ich zmniejszoną grubość i dużą zdolność do przenoszenia temperatury. Płytka porcelanowa latem nie daje wrażenia chłodu, po prostu przez swój dotyk, natomiast zimą bardzo dobrze przekazuje ciepło emanujące z ogrzewania podłogowego.

Kolejną wielką zaletą płytek jest ich wysoka jakość w imitowaniu szlachetnych materiałów, takich jak drewno czy kamienie naturalne. Możemy więc mieć elegancką podłogę, z rustykalnym akcentem.

Podłogi drewniane

Drewno jest materiałem ekologicznym, stosowanym od wielu lat, gdyż wnosi do domów naturalne ciepło. Jednak jedna z jego najważniejszych cech jest jednocześnie małą wadą w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Według eksperta z portalu http://projektowa.pl, fakt, że drewno jest doskonałym izolatorem termicznym sprawia, że nie nadaje się na ogrzewanie podłogowe.

Parkiet może być jednak montowany na różne sposoby. To właśnie tam możemy wybrać naturalne drewno do pokrycia naszych podłóg, nie tracąc przy tym efektywności w ogrzewaniu podłogowym. Parkiet ma trzy główne sposoby montażu: klejony, pływający i na łatach. Spośród nich najbardziej odpowiednie na ogrzewanie podłogowe są te klejone na łatach.

Podłoga laminowana

Jak sama nazwa wskazuje, podłogi laminowane składają się z serii arkuszy różnych materiałów. Wśród nich znajduje się płyta lub panel HDF, który składa się z włókien o wysokiej gęstości pochodzących z trocin i włókien drzewnych. Oznacza to, że w pewnym stopniu działa również jako izolator, dlatego jest również nieco nieefektywna.

Beton polerowany, wydajna opcja

Polerowany beton to kolejna bardzo wydajna opcja. Powodem tego jest fakt, że ta sama warstwa betonu, która jest wylana na rury ogrzewania podłogowego może być użyta do nadania polerowanego wykończenia, dzięki czemu może być użyta jako ostateczna podłoga. Wszystko zależy od stylu, jaki chcemy nadać domowi. Rozwiązanie to jest szeroko stosowane w projektach minimalistycznych lub w domach w stylu industrialnym.