Podejmując decyzję o zakupie własnych czterech kątów, spodziewałeś się wielu trudnych decyzji. Jednak w momencie, kiedy myślisz, że najtrudniejsze już za Tobą, słyszysz magiczne pytanie: mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz? Nie masz pojęcia co wybrać, bo nie wiesz, na czym polega różnica? Spokojnie. Rozsiądź się wygodnie do lektury, a my Ci wszystko wyjaśnimy!

Mieszkania w stanie deweloperskim, czyli…

Tak naprawdę nie ma żadnej reguły prawnej, która ściśle by określała, jak powinno wyglądać mieszkanie z garażem w stanie deweloperskim. Najczęściej jednak stan deweloperski oznacza wygładzone ściany, betonową wylewkę, zamontowane drzwi i okna wraz z zewnętrznymi parapetami i oczywiście wszystkie niezbędne instalacje, jak np. woda czy prąd. Reszta należy do Ciebie bądź wynajętej przez Ciebie ekipy remontowej.

Mieszkanie w stanie deweloperskim to dodatkowe koszty na start, które musisz poświęcić na zakup materiałów wykończeniowych. Musisz się również liczyć z tym, że przyjdzie Ci jeszcze poczekać na wymarzone mieszkanie, bo w końcu każdy remont wymaga czasu.

Mimo to mieszkania na sprzedaż nowe w Słupsku w stanie deweloperskim cieszą się dużą popularnością. Dlaczego? Na pewno jednym z decydujących czynników jest ich sporo niższa cena w porównaniu z mieszkaniami pod klucz. Kolejna zaleta to Twoja wolność wyboru. Sam decydujesz czy chcesz prysznic, czy wannę, płytki czy panele, klasyczną biel na ścianach czy barwne tapety. Wybierasz co chcesz!

To może jednak mieszkanie „pod klucz”?

Tak samo, jak w przypadku mieszkań deweloperskich, tak i tutaj żadne sztywne przepisy nie określają, jak ma wyglądać mieszkanie pod klucz. Określenie to u każdego dewelopera obejmuje zupełnie co innego, więc zanim się zdecydujesz na konkretne apartamentowce w Słupsku dokładnie przeczytaj umowę.

W większości przypadków sprzedaż mieszkań w Słupsku wykończonych „pod klucz” obejmuje, oprócz wykończeń deweloperskich, gotowe posadzki, ściany pokryte farbą czy zainstalowaną armaturę. Po prostu wnosisz meble, wchodzisz i mieszkasz.

Decydując się na taką opcję, dowiedz się jednak najpierw, na jak dużą ingerencję z Twojej strony pozwoli deweloper. Może się okazać, że rodzaj wykończenia będzie z góry narzucony (np. kolory ścian czy rodzaj armatury w łazience), a nie każdemu odpowiada takie rozwiązanie. Jednak niektórzy deweloperzy jak np. https://matbet.com.pl/osiedlenowemiasto/ wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i umożliwiają im nawet wprowadzenie zmian w projekcie mieszkania.

Pamiętaj! Wykończenie mieszkania „pod klucz” wiąże się z wyższą ceną w stosunku do stanu deweloperskiego. Często jest to koszt przekraczający cenę samodzielnego wykańczania mieszkania.

Na co się zatem zdecydować?

To, co wybierzesz, jest tak naprawdę Twoją indywidualną sprawą. Jeśli wolisz brać sprawy w swoje ręce lub obawiasz się, że w miejscu, gdzie chciałeś urządzić „męski kącik” czekać na Ciebie będzie soczysty róż, wybierz opcję mieszkania w stanie deweloperskim.

Jeśli Twoje finanse nie wyglądają z dobrze i wydatki na wykończenie mieszkania wolałbyś rozłożyć w czasie, również ta opcja będzie lepszym rozwiązaniem.

Jeśli jednak zależy Ci na wygodzie, chcesz się wprowadzić jak najszybciej, a do tego w pełni ufasz deweloperowi, opcja „pod klucz” jest rozwiązaniem w sam raz dla Ciebie!