Domy piętrowe z płaskim dachem to budynki, które wyróżniały się w polskim krajobrazie już w latach 20-tych ubiegłego wieku. Szczyt ich popularności przypadł w czasach PRL-u, czyli latach 60.-70. XX wieku. W późniejszych dekadach zainteresowanie nimi nieco opadło, a inwestorzy skierowali swe sympatie w stronę obiektów mieszkalnych z dachem dwu- lub wielospadowym. Na szczęście potencjał domów-kostek został doceniony przez współczesnych projektantów, którzy przywrócili do łask budynki piętrowe z płaskim dachem.

Domy – kostki w nowoczesnej odsłonie

Dom z płaskim dachem to doskonale nam znany budynek mieszkalny. Wznoszony w miastach i na wsiach – w szczególności w okresie PRL-u – jeszcze do niedawna nie kojarzył się zbyt pozytywnie. Tymczasem wystarczyło kilka zabiegów, aby projekty domów piętrowych z płaskim dachem zrehabilitowały się w oczach inwestorów.

Takie kompaktowe, funkcjonalne budynki doskonale wpisują się w nowoczesne trendy. Odpowiednio zaaranżowane, cechują się prostotą i minimalistycznym charakterem, będąc niezwykle komfortowym miejscem do życia. Nowoczesne domy piętrowe wyróżniają się obszernymi przeszkleniami, które umożliwiają naturalne dogrzanie i doświetlenie wnętrz. Na ich dachach nierzadko urządzane są wygodne tarasy lub zielone strefy rekreacyjne, zwiększające ogólną funkcjonalność posesji. Wyposażone w innowacyjne, architektoniczne detale oraz wykończone z użyciem modnych materiałów – chociażby paneli elewacyjnych – zyskują całkowicie nowy charakter, niemal w niczym nie przypominając domów-kostek z ubiegłego wieku.

Projekt domu piętrowego – czy warto się na niego zdecydować?

Współczesne domy-kostki to eleganckie wille, które zachwycają swoją przestronnością oraz optymalnym zagospodarowaniem przestrzeni. Są synonimem oryginalności i nietuzinkowego designu, nie kojarząc się zanadto z PRL-owskimi budynkami mieszkalnymi. Projekty domów piętrowych z płaskim dachem zapewnią nam korzyści finansowe – zarówno na etapie inwestycji, jak i późniejszego utrzymania. Nie wymagają one przygotowania kosztownej więźby i pokrycia dachowego, a starannie ocieplone – minimalizują ucieczkę ciepła z wnętrz. Na ich dachu możemy wygospodarować komfortowy taras lub zielony ogród, powiększając tym samym powierzchnię biologicznie czynną działki.

Projekt domu piętrowego ze stropodachem oferuje jasny i przejrzysty rozkład pomieszczeń o jednakowej wysokości, które są wyjątkowo ustawne i łatwe w aranżacji. Taki budynek wyróżnia się na tle otoczenia, oczarowując swoją prostotą i nowoczesnością. Choć wymaga on odśnieżania w okresie zimowym oraz starannego wykonania pokrycia, gwarantuje także wiele atutów, przesądzających o jego funkcjonalności. Niestety nie każdy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dopuszcza możliwość budowy domu piętrowego z płaskim dachem. W takiej sytuacji pozostanie nam wybrać odmienny projekt bądź zdecydować się na zakup działki w innej lokalizacji, w której dopuszczalna będzie realizacja domu w stylu kostki.

Projekt domu piętrowego z płaskim dachem to doskonała propozycja dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań i przestronnych wnętrz. Jego minimalistyczny design i wysoka funkcjonalność sprawiają, że jest on coraz chętniej wybierany przez inwestorów zainteresowanych stworzeniem modernistycznej willi. Dzięki połączeniu ciekawych materiałów i detali architektonicznych, takie budynki zyskują ponadczasowy charakter, skutecznie zaspokajając potrzeby oszczędnych osób marzących o budowie eleganckiego i taniego w utrzymaniu domu.

Zdjęcie: Projekt domu Parterowy 1 z kolekcji Domy z wizją

Tekst sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl