Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość definiują bogate dziedzictwo historyczne wiktorianów. Kilkadziesiąt lat temu wiktorianie jako pierwsi zastosowali w swoich domach pastelowe kolory i geometryczne wzory. Dziś style vintage zdobią wiele projektów wnętrzarskich. Ponadto elementy wystroju w stylu vintage są często włączane do wnętrz, aby uzyskać estetyczny wygląd. Skąd jednak wiesz, jaki jest konkretny styl vintage? A które najlepiej będą wyglądać w Twoim domu? Jeśli planujesz wnętrze inspirowane stylem vintage, oto kilka wskazówek do rozważenia.

Do jakich wnętrz najlepszy będzie styl vintage?

Termin „Wiktoriański” odnosi się do okresu w Anglii od wstąpienia królowej Wiktorii na tron ​​aż do jej łoża śmierci. Epoka wiktoriańska była naznaczona szczytem potęgi i dobrobytu Imperium Brytyjskiego. Wiele osób wybiera ten styl, ponieważ podoba im się styl minionych epok. Obecnie jest on często łączony ze stylem Art Deco. W rzeczywistości wielu uważa, że ​​styl edwardiański jest bezpośrednią kontynuacją stylu wiktoriańskiego – tylko pozbawionym falban i futrzaków. Niektórzy określają tę epokę również jako „styl pruski” po niemieckim kraju, w którym mieszkała większość czołowych projektantów.

Kolejnym godnym uwagi aspektem tej epoki jest to, jak zwiastowała ona odejście nowoczesności od tradycji poprzez industrializację. Ta przemiana sprawiła, że ​​ludzie zastąpili szlachtę klasą średnią jako ich nowy status quo. W odpowiedzi wiele osób wyprowadziło się z miast na obszary wiejskie, gdzie można było łatwiej korzystać z nowoczesnych udogodnień.

Czy warto postawić na styl vintage w swoim domu?

Wybór określonego stylu vintage może wpłynąć na wygląd domu ogromnie. Wiele osób wybiera ten wygląd, ponieważ uważają, że wygląda przytulnie lub angielska wieś charakterystyczna, tak jak robili to autorzy lub artyści w przeszłości. Jednak wybór określonego stylu wiąże się z własnym zestawem rozważań, ponieważ każda epoka ma swój własny zestaw trendów i projektów dostosowanych do kultury i wartości tego okresu. Rozważ wszystkie czynniki przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji dotyczącej wystroju wnętrza!