W dzisiejszych czasach coraz częściej i chętniej się przebranżawiamy. Coraz częściej psycholodzy mówią też o zjawisku „wypalenia zawodowego”, które wbrew pozorom może dotknąć nie tylko ludzi starszych, nieraz pracujących na swoich stanowiskach i w tych samych firmach od wielu lat, ale też i ludzi bardzo młodych w wieku dwudziestu czy trzydziestu lat. Jeżeli ktoś czuje się nieszczęśliwy w swojej pracy, rzeczywiście powinien ją zmienić.

Ale czy zawsze ma się na to szansę? Czy jeśli taki wypalony pracownik chciałby spróbować swoich sił w dziedzinie, jaką jest aranżowanie wnętrz, to czy musiałby znów wybrać się na studia czy może nawet bez nich byłby w stanie poradzić sobie na rynku i jakoś się doszkolić w praktyce?

Niestety – akurat w przypadku architektury wnętrz to wykształcenie jest warunkiem niezbędnym do tego, by dobrze radzić sobie w zawodzie. Architektury nie należy jednak mylić z dekoracją wnętrz. To akurat dwie zupełnie inne dziedziny. Jeżeli kogoś interesuje tylko i wyłącznie dobieranie różnego rodzaju dodatków do mniej więcej stworzonych już pomieszczeń, jak najbardziej czymś takim może się zająć bez żadnego wykształcenia, choć pewna wiedza w temacie na pewno by się przydała i wyszłaby tylko na korzyść.

Teraz ludzie cenią sobie profesjonalistów. Chcąc zlecić komuś projektowanie wnętrz, prędzej zatrudnią kogoś po wyższej uczelni niżeli osobę, która nie będzie mogła pochwalić się żadnym zdobytym tytułem. Ale nawet od tej ogólnej reguły istnieją pewne wyjątki. Dekoratorzy bez wykształcenia chętnie są zatrudniani przez tych, którzy nie chcą za dużo płacić za tego rodzaju usługi, a mimo tego chcą z nich skorzystać. Każdy jest więc w stanie znaleźć dla siebie odpowiednią niszę. Wystarczy jej poszukać i ją wyznaczyć.

Bez dwóch zdań jednak aranżowanie wnętrz na pewno będzie o niebo łatwiejsze dla osób po studiach architektonicznych. Warto więc mimo wszystko przez nie przejść, by otworzyć przed sobą drzwi do lepszego życia.

Każdego zainteresowanego wystrojem wnętrz oraz architekturą zapraszamy na www.morning.pl, gdzie publikujemy ciekawe artykuł z poradami wnętrzarskimi.