Nieodłącznym uzupełnieniem okna są żaluzje, które są regulatorem oświetlenia i wentylacji. Pomimo tego, co mogą sugerować niektóre z ich nazw, np. weneckie, dokładne pochodzenie tego akcesorium, które jest niezwykle popularne w domach i budynkach we wszystkich krajach, nie jest znane.
Dla każdego okna istnieje idealny typ rolety, który może podnieść jego walory dekoracyjne oraz poprawić komfort i środowisko życia w pomieszczeniach. Wybór jest jednak przytłaczający: rolety, rolety termiczne, rolety zaciemniające, rolety komórkowe, rolety regulowane itd.

Rolety.

Rolety wyróżniają się obecnością rolki na górze, odpowiedzialnej za „zwijanie” listew za pomocą siły ręcznej lub mechanicznej. Jest to praktyczny i poręczny model, który gwarantuje odpowiednie zamknięcie i optymalne otwarcie, może przyjąć nieskończoną ilość kształtów i materiałów, jak również wymaga różnych akcesoriów do rolet.

Żaluzje pionowe.

Coraz bardziej popularne ze względu na ich praktyczność, żaluzje pionowe składają się z lameli przymocowanych do górnej skrzynki wzdłuż, czyli wiszących pionowo, jak sama nazwa wskazuje. Otwieranie i zamykanie odbywa się poprzez proste przekręcenie nadgarstka, a biorąc pod uwagę, że listwy nie mogą być cofnięte, górna przestrzeń jest szanowana do umieszczenia ozdób lub innych akcesoriów domowych.

Żaluzje termiczne.

W przeciwieństwie do poprzednich typów żaluzji żaluzje termiczne różnią się nie tyle zastosowanym mechanizmem, ile szczelnością lameli, które są ułożone bardziej kompaktowo i wykonane z materiałów izolacyjnych, takich jak aluminium. Ma to na celu zwiększenie współczynnika termicznego, aby zaoszczędzić energię i działać jako „tarcza” przed hałasem z zewnątrz.

Żaluzje weneckie.

Żaluzje weneckie są bardzo uniwersalne, eleganckie i wygodne, z regulowanymi lamelami, które mogą być zwinięte u góry lub regulowane w celu zwiększenia, lub zmniejszenia ilości światła. Szacuje się, że zostały one wprowadzone przez weneckich służących do Francji, skąd od XIX w. rozpowszechniły się w pozostałych krajach Europy.
Z tego powodu żaluzja wenecka jest chyba jednym z najbardziej popularnych rodzajów żaluzji wewnętrznych w naszym kraju. Jeśli chodzi o ten model, możesz być zainteresowany wiedzą, jak naprawić żaluzję, niezależnie od jej rodzaju.

Regulowane żaluzje.

Żaluzje regulowane to takie, których lamele stanowią jedną całość, bez oddzielnych połączeń, z możliwością zmiany ich położenia, gdy zachodzi potrzeba zwiększenia cyrkulacji powietrza lub stłumienia oświetlenia. W tych modelach żaluzja i rama są często zintegrowane w bardziej organiczny i jednolity sposób. Ogólnie rzecz biorąc, listwy tego modelu są układane lub chowane ręcznie za pomocą sznurka, lub za pomocą automatycznych mechanizmów.

Żaluzje komórkowe.

Awangardowe i dekoracyjne, żaluzje komórkowe oferują niepowtarzalny design, składający się z lameli w kształcie harmonijki, czyli połączonych w przednim i tylnym elemencie, pozostawiając wewnątrz wgłębienie lub kieszeń. Wnęka ta ma za zadanie gromadzić i zatrzymywać zarówno hałas, jak i ciepło/zimno otoczenia. Ich pozorna kruchość jest zwodnicza, ponieważ są one trwałe i odporne oraz gwarantują prywatność. Dlatego też wyróżniają się one wśród różnych typów żaluzji.

Żaluzje zaciemniające.

Panele zastępują listwy w żaluzjach zaciemniających, zaprojektowanych w celu zapewnienia całkowitej ciemności dzięki tej specyfice i zastosowaniu materiałów zdolnych do blokowania światła słonecznego, opartych na połączeniu tkanin syntetycznych i naturalnych, o przyjemnym wyglądzie, ale odpornych na ciągłą ekspozycję na słońce. Alternatywą dla rolet zaciemniających są rolety zasłaniające światło bez jego blokowania, dające światło słabsze niż zwykła roleta, ale nie neutralizujące go całkowicie.

Panele japońskie.

Nie ma dokładnej odpowiedzi na pytanie, ile jest rodzajów żaluzji, ponieważ wzory, które powinny być przestarzałe, powracają w wielkim stylu. Tak jest w przypadku paneli japońskich, tradycyjnego rozwiązania, które było powszechnie stosowane w japońskich domach do XIX wieku, a w ostatnich latach zostało zaadaptowane na potrzeby Zachodu.
Wnoszą one większą oryginalność i wyróżniają pomieszczenia, w których się znajdują, i nie muszą być koniecznie ozdobione orientalnymi motywami lub wykonane z papieru whashi, ponieważ współczesne ornamenty i materiały lepiej harmonizują z nowoczesnością, nie tracąc przy tym na kreatywności.