Naprawa nieszczelności od wewnątrz jest konieczna, gdy interwencje zewnętrzne nie przynoszą pożądanych rezultatów. Koszt odroczenia tego obowiązku jest wysoki, biorąc pod uwagę konsekwencje wycieku dla dotkniętego nim mieszkania: uszkodzenie mebli i sprzętu AGD, rozprzestrzenianie się grzybów i bakterii lub zwiększone ryzyko zapalenia oskrzeli u lokatorów, aby wymienić tylko kilka z możliwych szkód spowodowanych przez wycieki.
Dlatego życie z uciążliwymi przeciekami nie jest rozwiązaniem. W poniższych liniach znajdziesz wybór przydatnych wskazówek, jak naprawić je od wewnątrz, a tym samym przedłużyć możliwość zamieszkania i integralność strukturalną mieszkania.
Dokładne wskazanie miejsca wycieku.
Zlokalizowanie przecieku jest w większości przypadków łatwym procesem: wystarczy spojrzeć na dach, aż do zidentyfikowania pęknięcia lub otworu, przez który spadają krople. Jednak konfiguracja architektoniczna i inne czynniki mogą skomplikować to zadanie. Na przykład, wyciek może być widoczny w punkcie odległym od miejsca rzeczywistego wycieku.
Z drugiej strony, pogoda może być „niekorzystna” w momencie lokalizowania wycieku. W tym przypadku efekt deszczu może być symulowany poprzez wylewanie wiader wody na dach. Ten wstępny etap dochodzenia jest niezbędny do naprawy przecieków wewnętrznych, ponieważ, jak wspomniano powyżej, plamy i wilgoć powstałe w wyniku przecieku mogą znajdować się daleko od prawdziwego źródła przecieku.
Głębokie czyszczenie powierzchni.
Zwłaszcza w starszych lub zaniedbanych domach nieszczelności kryją w sobie pokłady nagromadzonego kurzu i brudu, które nie tylko są niezdrowe dla człowieka, ale także spowalniają usuwanie przecieków od wewnątrz domu. Na przykład fragmenty ściółki z liści, żwir z opadów i inne zanieczyszczenia, które mogły dostać się przez nieszczelność, mogą mieszać się z zaprawami, sprayami i innymi produktami hydroizolacyjnymi, neutralizując ich skuteczność.
Stosuj sprawdzone rozwiązania.
Po zlokalizowaniu wycieku i oczyszczeniu najbliższego otoczenia można przystąpić do naprawy przy użyciu produktów przeznaczonych specjalnie do tego typu problemów. Dobrym tego przykładem są łaty i taśmy dachowe, które są szybkim i trwałym rozwiązaniem w porównaniu z kitami, zaprawami i innymi równie skutecznymi rozwiązaniami. Oprócz łatania, doskonałym pomysłem może być nałożenie na powierzchnię sprayu hydroizolacyjnego. Pomoże to nie tylko zamaskować łatę, ale także zwiększyć jej wodoodporność. Pamiętaj, przy wyborze farby hydroizolacyjnej, że niektóre modele są odpowiednie dla powierzchni metalowych, drewnianych, cementowych itp.
Inne produkty do uszczelniania przecieków wody obejmują zaprawy hydroizolacyjne, szybkowiążące mieszanki, które mogą być stosowane do zwalczania wilgoci i przecieków z wnętrza domu. Równie skuteczne są pasty przemysłowe na bazie kauczuku akrylowego w połączeniu z żywicami i innymi elementami, dostępne w wielu markach do wszystkich rodzajów powierzchni.
Z drugiej strony pianki poliuretanowe i płynne silikony zapewniają jednolite uszczelnienie i doskonałą izolację dla każdego rodzaju nieszczelności wewnętrznej. W związku z tym, możesz być zainteresowany, jak zastosować płynny silikon do hydroizolacji.
Naprawić uszkodzone miejsca.
Aby wyeliminować przecieki i infiltracje na całe życie, zaleca się renowację miejsc, które mogły zostać uszkodzone bezpośrednio lub pośrednio. Z kolei ciągłe kapanie i gromadzenie się wody oraz wilgoci może pogorszyć stan podłóg wyłożonych płytkami, pogłębić pęknięcia w ścianach i murach, a nawet spowodować niebezpieczne zapadnięcia i osiadanie dachów. Z tego powodu zaleca się naprawę tych i innych uszkodzeń w połączeniu z przeciekami, aby zapobiec dalszym przeciekom w przyszłości.
Wreszcie, przecieki mogą być dowodem na istnienie większego problemu, takiego jak zbyt stary dach, źle funkcjonujące rynny, brak regularnej konserwacji dachu lub obecność materiałów niskiej jakości, lub nieodpowiednich do określonych warunków środowiskowych. Nic nie tracimy analizując dogłębnie przyczyny wycieku, który może być symptomem poważniejszego zdarzenia.