Wystrój polskich mieszkań i domów uległ na przestrzeni ostatnich lat ogromnym zmianom. Polacy coraz chętniej sięgają po inspirację stylów z niemal wszystkich zakątków Europy. Jednym z najbardziej popularnych i modnych stylów jest styl skandynawski.

Czym jest styl skandynawski?


Nietrudno się domyślić, że styl skandynawski wywodzi się z północnej części Europy. Klimat tego regionu znalazł odzwierciedlenie w stylu wystroju wnętrz. Inspiracją dla tego stylu jest natura. Ważnymi cechami jest minimalizm oraz wykorzystanie prostych form i kształtów.

Skandynawski design opera się na jasnych kolorach oraz surowym drewnie. Taki dobór barw ma kluczowe znaczenie. Kolory jasne powiększają wizualnie pomieszczenia. Dlatego też skandynawski styl jest tak chętnie wykorzystywany w niewielkich mieszkaniach. Surowe drewno wprowadza jednocześnie poczucie ciepła. Wydaje się to być idealne zestawienie.

W wystroju wnętrza duże znaczenie odgrywają skandynawskie dodatki. Mają one na celu wprowadzenie pełności do jasnych pomieszczeń i prostych kształtów. Kolor dodatków jest zazwyczaj delikatny. Podkreśla on główne atuty stylu. Wiele produktów tego rodzaju oferuje sklep skandynawski. Znajdują się w nim produkty, które doskonale współgrają z wnętrzem. We wnętrzach skandynawskich dużą rolę odgrywają tkaniny. Materiałami jest zazwyczaj bawełna, juta oraz len. Dominujące barwy tkanin to beż, szarość oraz biel.

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?


Decydując się na skandynawski wystrój wnętrza należy pamiętać o stosowaniu jasnych mebli oraz pokryciu ścian jasnymi farbami lub tapetami. Meble powinny zawierać elementy surowego drewna. Meble powinny zawierać otwarte półki, w których umieszczone zostaną dodatki. Skandynawski styl charakteryzuje się dużą ich ilością. Należy pamiętać o dużej liczbie tkanin. Zazwyczaj są to liczne poduszki. Współczesny skandynawski design pozwala na umieszczenie kilku elementów o jasnych wyrazistych kolorach. Może to być ostra czerwień lub kolor morski. Warto zastosować takie dodatki, które będą przełamywały biel wnętrza.